ادیب آواره کُرد استاد افتخاری دو دانشگاه مطرح جهان شد

کوردانه- بهروز بوچانی، پناهنده کرد در استرالیا که جوایز برتر ادبی این کشور را از آن خود کرد اکنون از طریق اینترنت می تواند در دو دانشگاه برتر جهان تجربیات و دانش ادبی خود را در اختیار دانشجویان قرار دهد.

کوردانه- بهروز بوچانی، پناهنده کرد در استرالیا که جوایز برتر ادبی این کشور را از آن خود کرد اکنون از طریق اینترنت می تواند در دو دانشگاه برتر جهان تجربیات و دانش ادبی خود را در اختیار دانشجویان قرار دهد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، اردوگاه پناهندگان مانوس در نزدیکی استرالیا به خاطر بدرفتاری مسئولان و برخورد غیرعادلانه مقامات استرالیایی با ساکنان این جزیره دورافتاده در دنیا زبانزد است. اما این جزیره به خاطر حضور یک کرد آواره معروفتر شده است. این ادیب و روزنامه نگار کرد ایرانی بهروز بوچانی است.

بوچانی خاطرات تلخ خود از حضور در این اردوگاه را از طریق تلفن همراه برای دوستش در سیدنی استرالیا می فرستاد و این دوست پیام های بهروز را به صورت کتابی ترجمه کرد و کتاب با عنوان « هیچ دوستی به جز کوهستان ندارم» وارد بازار کتاب انگلیسی زبان ها شد.

کتاب بهروز به سرعت جایزه های ادبی استرالیا را درو کرد و او را به چهره ای ادبی و توانا در جهان ادبیات تبدیل کرد. اکنون خبر می رسد که او توانسته اردوگاه را ترک کند و به صورت افتخاری به عنوان استاد دانشگاه در دو دانشگاه برجسته پذیرفته شود و از طریق اینترنت نیز می تواند در این دو دانشگاه تدریس کند.

شبکه تلویزیونی بلومبرگ گزارش داد که بهروز بوچانی به عنوان استاد مدعو در دو دانشگاه نیو ثاوت ولز سیدنی و دانشگاه بیرکبک در لندن پذیرفته شده و می تواند از طریق سکایپ در کلاس های این دو دانشگاه به عنوان استاد افتخاری شرکت کند.

بوچانی به نیوزویک گفته است مهم تر از پذیرفته شدن به عنوان استاد در این دو دانشگاه، استقبال جهانی از اولین کار ادبی وی بوده است زیرا او همواره تلاش کرده است که آثاری تولید کند که در میان محققان و استاید دانشگاه مورد پذیرش قرار گیرد.

پروفسور استوارت موثا، رییس دانشکده مدرسه حقوق دانشگاه بیرک بک به نیوزویک گفته است درست است که حضور بوچانی در دانشگاه بیشتر جنبه افتخاری دارد اما این دانشگاه خواسته از این طریق رفتار غیرانسانی مقامات استرالیا را به آنها گوشزد کند.

اکنون بوچانی از آن اردوگاه که خاطراتش در آنجا وی را به چهره ای جهانی تبدیل کرد نجات یافته و به همراه دیگر آوارگان به شهر پورت موسبای، پایتخت کشور پاپوا گینه نو منتقل شده و مکان مناسبی برای زندگی در اختیار وی قرار داده شده است.