یک سال کرونایی در آذربایجان‌غربی به روایت آمار

 سرویس آذربایجان غربی_  نخستین بیمار مبتلا به ویروس کرونا در آذربایجان‌غربی، هشت اسفند سال ۱۳۹۸ شناسایی شد که در این یک سال، روزانه به طور متوسط ۳۱۲ نفر به کرونا مبتلا شده و به طور متوسط ۱۰ نفر جان خود را در استان بر اثر بیماری کووید ۱۹ از دست داده است.

 سرویس آذربایجان غربی_  نخستین بیمار مبتلا به ویروس کرونا در آذربایجان‌غربی، هشت اسفند سال ۱۳۹۸ شناسایی شد که در این یک سال، روزانه به طور متوسط ۳۱۲ نفر به کرونا مبتلا شده و به طور متوسط ۱۰ نفر جان خود را در استان بر اثر بیماری کووید ۱۹ از دست داده است.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از ایرنا، در پی آغاز شیوع بیماری کووید ۱۹ در اواخر بهمن سال گذشته در کشور، آذربایجان غربی پس از مقاومتی هشت روزه، در روز هشتم اسفند سال گذشته نخستین بیمار ابتلا به کرونا را تجربه کرد که از آن به بعد، طی ۳۶۵ روز گذشته، این ویروس در صدر اخبار همه رسانه های استانی قرار گرفته است.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی، در اولین مورد، تست کرونای بانوی ۵۵ ساله در ارومیه از طرف وزارت بهداشت مثبت اعلام شد.اولین مورد کرونا در آذربایجان غربی، بانوی ۵۵ ساله بازگشته از سفر قم بود.

دکتر جواد آقازاده ادامه داد که این بیمار که چند روز پیش با علائم بالینی بیماری تنفسی و سابقه سفر زیارتی به قم و بازگشت به ارومیه را داشت، از همان ابتدا به عنوان مورد مشکوک بستری و نمونه خون وی برای آزمایش کرونا به تهران ارسال شد و بلافاصله و به‌صورت کاملا ایزوله تحت مراقبت و درمان قرار گرفت.

از آن روز به بعد بود که پای ثابت اطلاع رسانی های خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی، کرونا و ابتلای شهروندان و فوت آنان بر اثر ابتلا به کرونا بود.

طی یک سال گذشته، ۱۱۳ هزار و ۷۰۷ نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده و سه هزار و ۶۲۹ نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده اند.

این آمار نشان می دهد که روزانه به طور متوسط در آذربایجان غربی ۳۱۲ نفر و در هر ساعت ۱۳ نفر به کرونا مبتلا شده و روزانه ۱۰ نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ از دست داده اند.روزانه به طور متوسط ۳۱۲ مبتلا و حدود ۱۰ فوتی بر اثر کرونا در آذربایجان غربی ثبت شده است.

در این مدت، هفت درصد کل مبتلایان کشوری و ۶ درصد کل فوتی های کشوری ناشی از بیماری کووید ۱۹ مربوط به آذربایجان غربی بوده که به ترتیب سه و ۲ درصد بیشتر از سهم جمعیتی استان در بین استان های مختلف کشور است.

طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی، در یک سال گذشته حدود ۲ هزار و ۲۰۰ کودک و نوجوان زیر ۱۴ سال، بیش از ۸۵هزار نفر فرد ۱۵ تا ۵۴ سال و ۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر سالمند بالای ۵۵ سال در استان به کرونا مبتلا شده اند که نشان دهنده اثرگذاری بیشتر این ویروس بر افراد با سن بالاست.۷ درصد مبتلایان و ۶ درصد فوتی های کشوری بر اثر کرونا مربوط به آذربایجان غربی است.

در بررسی آماری شیوع بیماری کووید ۱۹ در آذربایجان غربی نکات بسیار جالبی نیز وجود دارد که نشان دهنده وضعیت نامناسب استان در بازه ۸۹ روزه خیزسوم کرونا از اواخر شهریور تا اواسط آذر امسال است و اکثر آمار بالای ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا در استان به این بازه خلاصه می شود.

روز ۲۳ آبان امسال، پرکارترین روز مراکز درمانی آذربایجان غربی در حوزه درمان بیماران کرونایی بود، در این روز یک هزار و ۷۰۸ نفر در بیمارستان های استان بستری بودند که ۳۱۰ نفر از آنان در مراکز مراقبت های ویژه تحت درمان قرار داشتند؛ در هر ۲ مورد، این روز رکورددار یک سال گذشته به شمار می رود.روز ۲۳ آبان، بیشترین بار بیمار کرونایی در مراکز درمانی و بخش های مراقبت های ویژه ثبت شد.

 

اما بیشترین استفاده از دستگاه ونتیلاتور برای افراد با وضعیت بسیار بغرنج کرونایی در یک سال گذشته به روز۱۹ آبان برمی گردد که در این روز، ۱۰۹ بیمار به دستگاه ونتیلاتور متصل بودند و بار زیادی بر روی دوش بخش های مراقبت های ویژه وجود داشت.

بیشترین بستری روزانه کرونایی نیز مربوط به ۲۴ ساعت روز ۱۵ آبان امسال است که در این ۲۴ ساعت ۳۴۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری شدند که بیش از ۱۰ برابر روزهای افت کرونایی در آذربایجان غربی بود.

مرگبارترین روز کرونایی در آذربایجان غربی  نیز باز به آبان امسال اختصاص داشت به طوری که در روز ۲۷ آبان، ۳۷ نفر فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در استان گزارش شد و البته با اضافه شدن ۱۶ فوتی روزهای گذشته که نتیجه آزمایش آنان مثبت اعلام شده بود، کل فوتی های این روز به ۵۳ نفر رسید که رقم بسیار بالایی برای استان به شمار می رود.بیشترین بستری و فوتی روزانه در آذربایجان غربی به ترتیب ۳۴۰ و ۵۳ نفر بود که در روزهای ۱۵ آبان و ۲۷ آبان به ثبت رسید.

البته روزهای خوبی نیز به ویژه پس از خیز سوم کرونا در آذربایجان غربی وجود داشت که از جمله آنها وجود سه روز بدون فوتی در استان طی ماه های دی، بهمن و اسفند بود و البته بار قابل توجهی از روی دوش کادر درمانی در زمستان امسال برداشته شد و حتی در روز ۲ بهمن، کل بستری های مراکز درمانی به ۳۲۰ نفر رسید که کمتر از ۲۰ درصد بیشترین میزان بود.

در نگاه کلی با توجه به آمار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در آذربایجان غربی، تاکنون از حدود هر ۳۰ نفر مردم استان، یک نفر به کرونا مبتلا شده و از هر هزار نفر جمعیت استان، یک نفر جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ از دست داده است.از هر ۳۰ نفر در آذربایجان غربی، یک نفر به کرونا مبتلا شده است.

البته هنوز روند شیوع بیماری کرونا متوقف نشده و باید رعایت موارد بهداشتی و ایمنی تا ماه ها ادامه یابد تا با واکسیناسیون عمومی، روند شیوع کنترل شود.