اعضای کُرد شورای شهر ارومیه به چه اعتراض دارند؟

سرویس آذربایجان غربی، اعضای کُرد شورای شهر ارومیه به بی توجهی شهردار این شهر به بافت چند قومیتی ارومیه اعتراض دارند و می گویند شهرداری ارومیه در همه جشنواره هایی که برگزار کرده ارومیه را بعنوان یک شهر تک قومی و تک زبانی معرفی کرده است.  

سرویس آذربایجان غربی، اعضای کُرد شورای شهر ارومیه به بی توجهی شهردار این شهر به بافت چند قومیتی ارومیه اعتراض دارند و می گویند شهرداری ارومیه در همه جشنواره هایی که برگزار کرده ارومیه را بعنوان یک شهر تک قومی و تک زبانی معرفی کرده است.  

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان،  اعضای کُرد شورای شهر ارومیه،  جلسه 14 اردیبهشت ماه این شورا را بعد از قرائت بیانیه ای ترک کردند تا این جلسه شورای شهر ارومیه از رسیمت بیافتد.

کانال تلگرامی راست پرس که این خبر را منتشر کرد، به نقل از یک منبع آگاه نوشت:  این اقدام اعضای کُرد زبان شورای شهر ارومیه در اعتراض به بی‌توجهی شهردار ارومیه نسبت به قومیت‌های غیر ترک زبان این شهر خصوصا در جشنواره‌های شهرداری صورت گرفته است.

به گزارش این کانال تلگرامی، در جشنواره گلها، جشنواره انگور و دیگر جشنواره‌هایی که شهرداری ارومیه متولی برگزاری آن است، ارومیه بعنوان یک شهر تک قومی و ترک زبان معرفی می‌شود. این در حالی است که از ارومیه بعنوان رنگین‌کمان اقوام ایران یاد می‌شود.

نایب رییس شورای شهر ارومیه در این خصوص به خبرنگار کُردپرس گفت: هفته گذشته جلسه‌ای با اعضای شورا برگزار شد در این جلسه اعضای کرد زبان شورا به همراه رییس شورای شهر ارومیه اعتراض خود را نسبت به ناهماهنگی های انجام گرفته در برگزاری جشنواره های شهرداری اعلام کردیم.

عادل فتاحی افزود: این اعتراض به این منظور صورت گرفت که برنامه‌هایی که شهرداری در نظر دارد انجام دهد باید با جزییات به اطلاع همه اعضای شورا برسد که تا کنون این مورد رعایت نشده است.

 وی ادامه داد: برگزاری برخی جشنواره‌ها و مراسم ها در مناطق حاشیه شهر و مناطق محروم می تواند جهت شرکت دادن همه بخش های شهر موثر باشد در واقع در خصوص انتخاب محلات نیز هماهنگی لازم صورت نمی گیرد.

نایب رییس شورای شهر ارومیه گفت: در خصوص جشنواره اخیر گل و گیاه چند سال پیش استارت آن در محله دیگر زده شده بود اما امسال به دلیل اینکه عمده زیرساخت های شهری در محدوده دهکده چی چست و پارک گلها قرار دارد جشنواره گل و گیاه در این منطقه برگزار شد.

فتاحی با اشاره به اینکه در بیشتر جشنواره‌ها تنها زبان‌ترکی نمود پیدا کرده است، اظهار داشت: با نزدیک شدن به زمان انتخابات شهرهای چند قومیتی با این مشکلات روبرو هستند و این مسائل در این برهه زمانی حادتر می‌شود. اما در صحبت‌هایی که با جناب شهردار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید تمامی برنامه با هماهنگی اعضای شورای شهر انجام گیرد تا بتوانیم از زبان، موسیقی و فرهنگ سایر قومیت‌ها نیز در جشنواره ها استفاده کنیم.

 وی با اشاره به رنگین کمان بودن اقوام و ادیان شهر ارومیه گفت: در خواست ما این است که در جشنواره ها و همایش ها در مرحله خوش آمد گویی، اجرای برنامه ها، موسیقی و ... بتوانیم از زبان های موجود در ارومیه کردی، ترکی و آسوری استفاده کنیم تا بتوانیم این رنگین کمانی و وحدت خود را در جشنواره ها به نمایش بگذاریم.

نایب رییس شورای شهر ارومیه  گفت: این ناهماهنگی ها از سوی روابط عمومی شهرداری انجام گرفته بود، علی رغم اینکه شهردار تذکرات لازم را به روابط عمومی داده بود اما در حال حاضر توافقات انجام گرفته و یک جا به جایی نیز در روابط عمومی انجام گرفت تا این مسائل به طور کلی برطرف شود.

وی تأکید کرد: شورا باید به برنامه‌های کلی و سیاست گذاری کلان شهری بپردازد ولی با توجه به اتفاقات پیش آمده شورای شهر مجبور است به جزئیات این چنینی نیز ورود پیدا کند تا بتواند وحدت و تعامل بیشتری میان شهروندان و مسئولان شکل دهد.

نایب رییس کمیسیون مالی شهرداری ارومیه گفت: در حال حاضر مشکلی در میان اعضای شهر وجود ندارد و همه اعضای در جلسات شورای شهر ارومیه شرکت می کنیم.

 عادل فتاحی نایب رئیس شورا، عبدالرحمن نقشین رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری، محمدخالد حاتمی رئیس کیسیون برنامه‌ریزی و گردشگری و مسعود پاکی رئیس کمیسیون عمران، برنامه‌ریزی و حمل‌ونقل شهری، اعضای کردزبان شورای اسلامی شهر ارومیه هستند.