وضعیت رشته زبان و ادبیات کُردی تشریح شد

سرویس کردستان- معاون آموزشی دانشگاه کردستان گفت: دانشگاه کردستان اولین دانشگاه کشور است که در آن رشته زبان و ادبیات کُردی ارائه می‌شود و امسال اولین گروه دانشجویان این رشته، فارغ‌التحصیل شدند.

سرویس کردستان- معاون آموزشی دانشگاه کردستان گفت: دانشگاه کردستان اولین دانشگاه کشور است که در آن رشته زبان و ادبیات کُردی ارائه می‌شود و امسال اولین گروه دانشجویان این رشته، فارغ‌التحصیل شدند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان؛ عادل سی‌و‌سه‌مرده، معاون آموزشی دانشگاه کردستان در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: رشته زبان و ادبیات کُردی یکی از رشته‌های خاص دانشگاه کردستان است که در مقطع کارشناسی در این مجموعه دایر شده است.

سی‌و‌سه‌مرده افزود: دانشگاه کردستان اولین دانشگاه کشور است که در آن رشته زبان و ادبیات کُردی ارائه می‌شود و امسال اولین گروه دانشجویان این رشته، فارغ التحصیل شدند.

معاون آموزشی دانشگاه کردستان ادامه داد: البته این رشته تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان، ترکیه و چند دانشگاه بین المللی دیگر نیز تدریس می‌شود، اما در ایران فقط در مقطع کارشناسی آن هم در دانشگاه کردستان این رشته دایر شده است.

وی ابراز کرد: علاوه بر دانشجویان کُرد زبان، سایر دانشجویان نیز می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. البته در دانشگاه کردستان این امکان برای دانشجویانی که در سایر رشته‌ها تحصیل می‌کنند فراهم شده تا به صورت اختیاری، دو واحد آموزش زبان و ادبیات کُردی پاس کنند و در کلاس‌های آموزشی آن شرکت داشته باشند.

سی‌و‌سه‌مرده اضافه کرد: سالانه حدود ۳۰۰ نفر برای تحصیل در این رشته دانشگاه کردستان، ثبت نام می‌کنند که حدود ۷۰ نفر از آنان کُرد زبان نیستند.

وی یادآور شد: رشته زبان و ادبیات کُردی در دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کردستان تدریس می‌شود و پذیرش این رشته از طریق آزمون سراسری صورت می‌گیرد.

معاون آموزشی دانشگاه کردستان اظهار کرد: فارغ التحصیلان رشته تحصیلی زبان و ادبیات کُردی می‌توانند در مشاغلی که فارغ التحصیلان رشته‌های زبان و ادبیات عربی و فارسی جذب می‌شوند، استخدام شوند.

وی با بیان اینکه استقبال دانشجویان از این رشته تحصیلی دانشگاه کردستان مطلوب است، خاطرنشان کرد: به طور کلی ۱۲۵ دانشجو در حال حاضر در این رشته دانشگاه کردستان در حال تحصیل هستند و در تلاشیم مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات کُردی را در دانشگاه دایر کنیم.