جزئیات برگزاری کنگره مشاهیر کُرد

سرویس کردستان- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: در راستای اجرای کنگره مشاهیر کرد در سنندج ۲۰ نفر از چهره‌های کُرد شاخص جهان و پنج نفر غیرکُرد در کنگره مشاهیر کرد معرفی و تجلیل می‌شوند.

سرویس کردستان- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: در راستای اجرای کنگره مشاهیر کرد در سنندج ۲۰ نفر از چهره‌های کُرد شاخص جهان و پنج نفر غیرکُرد در کنگره مشاهیر کرد معرفی و تجلیل می‌شوند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، جلال قلعه‌شاخانی عصر امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان اظهار کرد: کنگره مشاهیر کرد یکی از برنامه‌های ارشاد اسلامی کردستان است که می‌تواند ظرفیتی برای معرفی و شناساندن هر چه بهتر چهره‌های شاخص بین‌المللی کُرد باشد.

وی در خصوص دلایل موازی‌کاری برخی از ادارات استان، افزود: اگر هرکدام از دستگاه‌های دولتی، انقلابی و حاکمیتی قانون را بخوبی اجرا کنیم شاهد موازی‌کاری نخواهیم بود.

وی افزود: ۲۸ دستگاه فرهنگی در استان به اجرای کار فرهنگی می‌پردازند که جای قدردانی دارد و باید به هم‌افزایی بپردازند تا به خوبی به رسالت خود عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه نیم درصد کل اعتبارات کشور به حوزه فرهنگ اختصاص می‌یابد، بیان کرد: از این میزان نیز ۱۳،۳ درصد سهم وزارت فرهنگ و ارشاد است و متاسفانه انتظارات از ارشاد اسلامی با میزان اعتبارات اختصاصی تناسبی ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به حوزه موسیقی، یادآور شد: کردستان به ویژه شهر سنندج مهد و خاستگاه جایگاه موسیقی است و تعداد زیادی از موسیقیدانان اصیل ایرانی فرزند این استان هستند.

قلعه‌شاخانی اعلام کرد: برای حفظ و توسعه موسیقی اصیل باید از تولیدات حمایت شود و سواد موسیقایی را در جامعه ارتقا دهیم.

فعالیت ۱۷۰ خبرنگار و فعال رسانه‌ای در کردستان

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز در این نشست خبرنگاران را بازوان اجرایی و اتاق فکر مناسبی برای مدیران استان برشمرد و اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷۰ خبرنگار در استان فعالیت دارند که ۱۳۱ نفر از آنها در خانه مطبوعات ثبت‌نام کرده‌اند و از این تعداد ۱۰۰ نفر دارای بیمه تامین‌اجتماعی خبرنگاران هستند.

عبید رستمی افزایش امید به جامعه و انعکاس اثرات مثبت فعالیت‌های جامعه و بیان کم و کاستی‌های جامعه را از رسالت خبرنگاران خواند و گفت: تاکنون دو دوره یارانه به نشریات استان پرداخت شده و مرحله سوم آن نیز در شرف پرداخت است.

وی اعلام کرد: از سال ۹۲ که نخستین جشنواره فصلی مطبوعات راه‌اندازش شد تاکنون هفت جشنواره منطقه‌ای و استانی در حوزه مطبوعات و رسانه در استان کردستان برگزار شده است.

وی اضافه کرد: نخستین جشنواره منطقه‌ای مطبوعات کُردی نیز اسفند ماه جاری در کردستان برگزار خواهد شد که در راستای اهداف ارشاد در راستای برونسپاری وظایف به افراد متخصص که در حوزه‌های مختلف فزهنگی فعالند یکی از خبرنگاران استان دبیر اجرایی این جشنواره خواهد بود.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان یادآور شد: بعد از انقلاب اسلامی شاهد افزایش ۳۱۴ درصدی صدور مجوز هفته‌نامه، دوهفته‌نامه، ماهنامه را داشته‌ایم و در حال حاضر ۹۴ نشریه و ۲۵ پایگاه در استان داریم.

رستمی اعلام کرد: صدور ۸۳ مجوز در عرصه چاپخانه، صدور مجوز ۱۲۱ کانون فرهنگی تبلیغی دارای، فعال بودن ۶۵ ناشر در استان و برپایی دو نمایشگاه کتاب از دیگر فعالیت‌هایی است که توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در کردستان انجام شده است.

وی اجرای مراسم جایزه کتاب سال در سقز، جشنواره شعر و شعرپژوهی، جشنواره داستان بانه و جشنواره ملی قلم روستا نیز از برنامه‌های در دست اقدام به شمار می‌رود.

وی اعلام کرد: وجود ۵۸ انجمن فرهنگی، هنری و ادبی در استان و فعالیت ۶۲ موسسه فرهنگی از دیگر اقدامات ارشاد اسلامی کردستان است.

برگزاری جشنواره قلم روستا در کردستان

دبیر کانون‌های فرهنگی مساجد کردستان نیز در این نشست به برنامه‌های امور مساجد پرداخت و اظهار کرد: برای نخستین بار جشنواره قلم روستا در کردستان برگزار خواهد شد.

کامل گلباغی عنوان کرد: این جشنواره به صورت ملی است و از تمامی کسانیکه در حوزه روستا دارای اثر هستند و در این عرصه قلم زده‌اند می‌توانند در جشنواره حضور یابند.

وی با اشاره به زمان برگزاری جشنواره قلم روستا بیان کرد: جشنواره یاد شده ۱۸ اسفندماه امسال در سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: برگزاری جشنواره مدهامتان در ۹ رشته از دیگر برنامه‌ی کانون‌های فرهنگی مساجد استان است که ۱۸ بهمن ماه به اجرا در می‌آید.

دبیر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کردستان عنوان کرد: یک‌هزار و ۳۹۵ نفر برای شرکت در جشنواره مدهامتان ثبت نام کرده‌اند که نفرات برتر به خراسان رضوی اعزام خواهند شد.

گلباغی برپایی غرفه قرآنی در راهپیمایی ۲۲ بهمن و اجرای مسابقه قرآن بخوان و جایزه ببر را از دیگر فعالیت‌های در دست اقدام این کانون‌ها در استان دانست.

وی با بیان اینکه انقلاب از مساجد آغاز شد، اعلام کرد: استمرار، استحکام‌، قوام و دوام انقلاب در این سنگرها صورت می‌گیرد بنابراین باید سنگر مساجد محفوظ بماند.