اصرار ستاد احیای دریاچه ارومیه بر تخلیه آب سد بوکان و مهاباد

سرویس موکریان_همزمان با کاهش بارش در آذربایجان غربی و ذخیره برفی در ارتفاعات، آب ذخیره شده در پشت سدهای این استان مانند سد بوکان و مهاباد به شدت کاهش پیدا کرده اما ستاد احیای دریاچه ارومیه بر رهاسازی آب این سدها اصرار دارد.

سرویس موکریان_همزمان با کاهش بارش در آذربایجان غربی و ذخیره برفی در ارتفاعات، آب ذخیره شده در پشت سدهای این استان مانند سد بوکان و مهاباد به شدت کاهش پیدا کرده اما ستاد احیای دریاچه ارومیه بر رهاسازی آب این سدها اصرار دارد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، «فرهاد سرخوش» مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه   در گفتگو ی زنده تصویری با بخش خبری 20  مرکز آذربایجان  غربی، از توقف رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: وزارت نیرو بر خلاف مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه غیرقانونی عمل کرده و به تعهداتش در خصوص دریاچه ارومیه پایبند نبوده است.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال آبی ۹۹ و ۱۴۰۰ باید سد بوکان و مهاباد 507 میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شود اما تاکنون 158 میلیون مترمکعب از این دو سد رهاسازی شده است.

رهبردین معاون حفاظت و بهره برداری  شرکت آب منطقه ای استان نیز در این ارتباط زنده تصویری کاهش بارش ها و کمبود آب پشت سدها را عامل توقف این رهاسازی عنوان کرد .

  اصرار سرخوش به رهاسازی آب سدهای این استان در حالی است که  به گفته « مسعود طالبیان » سرپرست شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی  بارش نزولات آسمانی در استان از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۳۹۹) تاکنون حدود ۲۰ درصد معادل ۶۰ میلی‌متر کمتر از سال گذشته است.

همزان بارش های بهاری طی سال آبی جاری در استان نسبت به سال گذشته نیز به شدت کاهش پیدا کرده است و به گفته  طالبیان   این کاهش در کل استان، ۵۷.۵ درصد، در حوضه زاب ۷۰.۵ درصد، در حوضه دریاچه ارومیه ۶۲ درصد و در حوضه ارس ۳۸ درصد است.

این کاهشها سبب کمبود آب در استان شده است.برای نمونه به گفته مدیر جهاد کشاورزی مهاباد   سهمیه آب کشاورزی این شهرستان کاهش پیدا کرده است.

جعفر ایمانیان با بیان اینکه در سالیان گذشته ۱۴۰ میلیون متر مکعب برای مصارف کشاورزی از مخزن سد آب رهاسازی می شد، اضافه می کند: هم اکنون این میزان به زیر ۹۰ میلیون متر مکعب رسیده و نوبت آبدهی از ٨ مرتبه به ٤ مرتبه کاهش یافته است.

او تاکید می کند: با کاهش ۵۰ میلیونی سهمیه بخش کشاورزی اکنون می بایست ۱۲ هزار هکتار از مزارع مهاباد به سیستم های نوین آبیاری مجهز می شد که تا کنون این امر محقق نشده است!