خط دوم انتقال آب از سد بوکان به تبریز افتتاح شد/ استاندار آذربایجان شرقی: پدافندی است

سرویس آذربایجان غربی- 81 کیلومتر از خط انتقال آب از سد بوکان به تبریز افتتاح شد و استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد که این خط انتقال دوم نیست بلکه  پشتیبان خط بتنی آب به تبریز است.

سرویس آذربایجان غربی- 81 کیلومتر از خط انتقال آب از سد بوکان به تبریز افتتاح شد و استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد که این خط انتقال دوم نیست بلکه  پشتیبان خط بتنی آب به تبریز است.

به گزارش خبرنگار زریان موکریان، صبح امروز چهارشنبه فاز اول طرح خط انتقال آب به تبریز به طول ۸۱ کیلومتر در پنجمین روز از هفته دولت با حضور محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در تبریز به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا، این خط  شامل ۱۴۶ کیلومترلوله فولادی، دو مخزن و یک ایستگاه پمپاژ است که برای اجرای فاز اول آن،  ۸۰ میلیون یورو و ۴۰ میلیارد تومان هزینه شده و هزینه اجرای کل پروژه ۱۴۰ میلیون یورو و ۶۰ میلیارد تومان است.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح این خط، گفت که  برخلاف برخی سوءتفاهم‌ها و برداشت‌های نادرست، این خط، خط دوم نیست، بلکه به عنوان پشتیبان و جایگزین خط بتنی انتقال آب به تبریز اجرا می‌شود و نقش پدافندی دارد.

  سال 94  خبر آغاز ساخت خط انتقال دوم آب از سد بوکان به تبریز منتشر شد و انتقادات و مخالفتهایی را در بوکان و میاندوآب به همراه داشت. در میاندوآب مردم طوماری را امضا کردند و امام جمعه این شهرستان نیز دولت را متهم اصلی انتقال آب زرینه رود به تبریز دانست و چهار نماینده آذربایجان غربی نیز خواستار توقف این طرح شدند.

در همان زمان، «قربانعلی سعادت» استاندار سابق آذربایجان غربی اعلام کرد که  فاز دوم انتقال آب از زرینه رود به تبریز در راستای مصوبات كارگروه احیای دریاچه ارومیه اجرا نمی شود و بر اساس مصوبه دولت به هیچ وجه آب جدیدی از این رودخانه برداشت نخواهد شد.

خط بتنی انتقال آب به تبریز یا همان  خط لوله انتقال آب سد بوکان در اول شهریور ماه سال 78 به بهره برداری رسید  که علاوه بر تأمین ۶۰ درصد نیاز کلانشهر تبریز، ۴۰ درصد نیاز شهرهاى میاندو آب، بناب، آذرشهر، ایلخچى ، گوگان و شبستر را برطرف مى کند./