ماموستا نصیری به زریان موکریان گفت:

«حسن زیرک»، مولانای «علی مردان» بود

سرویس آذربایجان غربی- «سعدالله نصیری» هنرمند مطرح و صاحب سبک کردستانی گفت: رابطه ی حسن زیرک و علی مردان مانند رابطه مولانا و شمس است.

سرویس آذربایجان غربی- «سعدالله نصیری» هنرمند مطرح و صاحب سبک کردستانی گفت: رابطه ی حسن زیرک و علی مردان  مانند رابطه مولانا و شمس است.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان مکریان ، «ماموستا سعداالله نصیری» از معدود خوانندگان کُرد است که سبک و سیاقی متفاوت و مخصوص به خود در موسیقی کُردی خلق کرده و دنباله رو سبک خویش است. او در زمینه ی موسیقی مستقیماً استادی نداشته است، اما در شعر و ادبیات کردی از شاعران قدیم هورامی مانند مولوی کرد و صیدی هورامی واز شاعران معاصر همچون اقبال محمدی نوره و جلال ملکشاه بهره ی فراوان برده است. نصیری توانسته است موسیقی هفت دستگاه را به صورت مجمل برای اولین بار در ایران با ساز دیوان ضبط و منتشرکند.

حال این استاد، استاد ندیده ی موسیقی کُردی عزم کرده تا با برگزاری کنسرتی یاد ماموستایان حسن زیرک و علی مردان را گرامی بدارد.  وی این کنسرت را روز چهارشنبه (14 شهریورماه) با همراهی گروه «ژوانا» در عمارت خسروآباد سنندج برگزار می کند.

ماموستا سعدالله نصیری در خصوص چرایی اجرای این کنسرت به خبرنگار زرین موکریان می گوید: اجرای این کنسرت برای گرامیداشت دو هنرمند بزرگ موسیقی کُردی است و انتخاب ماموستا علی مردان به همراه ماموستا حسن زیرک اتفاقی نیست. بلکه در راستای پاسداشت خدماتی است که ماموستا علی مردان به حسن زیرک کرده است.

 نصیری رابطه ی حسن زیرک و علی مردان  را مانند رابطه مولانا و شمس دانست و تصریح کرد: ماموستا علی مردان از هنرمندان بزرگ عرصه ی موسیقی کردستان است که در سال هایی که ماموستا حسن زیرک در عراق بوده کمک های بسیار زیادی به وی کرده است و خدمات بسیاری در راستای حفظ و ضبط آثار ماموستا حسن زیر در بغداد داشته است.

وی گفت: این وظیفه ماست که در برنامه ها و کنسرت های مختلف این رابطه ی هنری را برجسته کنیم و نشان دهیم که در عرصه هنر و در میان هنرمندان حذف یکدیگر وجود ندارد بلکه هنرمندان کردستان در جهت ارتقای همدیگر تلاش کرده اند.

ماموستا سعدالله نصیری در ادامه به جزییات کنسرت خود در روز چهارشنبه پرداخت و گفت: همانطور که می دانید سبک موسیقی بنده با سبک ماموستا حسن زیرک و ماموستا علی مردان متفاوت است و بنده سبک خاص خود را دارم و در این کنسرت علاوه بر این که تعدادی از آوازهای جدید خود را اجرا می کنم با سبک خودم به اجرای قطعاتی از آوازهای ماموستا علی مردان و ماموستا حسن زیر ک می پردازم یعنی آوازی این دو هنرمند بزرگ عرصه ی موسیقی را به سبک خودم می خوانم و اجرا می کنم.

ماموستا نصیری با اشاره به حضور دخترش در کنار گروه موسیقی ژوانا می گوید: این اولین حضور رسمی ژوانا نصیری در عرصه ی موسیقی است و در این کنسرت علاوه بر به کار گیری ساز تنبک با بنده همخوانی می کند.

وی در حالی که از تلاشش برای اجرای  کنسرت های مشابه به صورت دوره ای در بوکان و مهاباد گفت، از آماده بودن آخرین آلبومش جهت رونمایی خبر می دهد و می گوید بزودی از آخرین آلبومم به نام باوان در تهران رونمایی می شود و در سظح منظقه پخش می شود.

سعدالله نصیری در شهریور سال 1355 در روستای هانیس از توابع شهرستان سنندج به دنیا آمد. موسیقی را از پنج سالگی در دامان خانواده اش وبا ساز دف ، در خانقاه شیخ عباس کومایین، شروع کرد.در همان دوران کودکی از صدای خوش پدر بهره برد و بسیاری از مقام های کردی را به صورت حسی یاد گرفت. در سن دوازده سالگی با تئوری موسیقی و نوازندگی ساز دیوان آشنایی پیدا کرد. در سال 1370 درسن پانزده سالگی موسیقی متن نمایش دختر آفتاب راساخت وجایزه ی بهترین موسیقی متن را در جشنواره ی شیراز گرفت در سن هفده سالگی با ساخت موسیقی نمایش مهپاره جایزه ی بهترین موسیقی نمایش درجشنواره ی (گلریزان جوان ایران) به وی تعلق گرفت. تا سال 1380 موسیقی بیش از جهل نمایش از جمله سور و سوگ سهراب ، کوهستان ، ناهید سر، خیش وگلسرخ ، نفرین مادر ، زن نانفروش ، شه فای ، را ساخت که هر کدام برگزیده ی جشنواره های مختلف شدند.

در اولین و دومین جشنواره ی موسیقی کردی در سه رشته ی آواز ودیوان ودف جایزه ی ویژه دریافت کرد. موسیقی فیلم

پندار (لیلا میرهادی ) ، قسمتی از موسیقی آوازی فیلم چریکه ی هورام ( فرهاد مهرانفر ) و موسیقی تله تئاتر با سبدی پر از ماله گمشده ( قطب الدین صادقی) و  نشر وضبط سی دی های پاییز و هوار ، ژوان ، ریبوار ، دیوان یک، دو و سه ،دیلان

،دیواخ ،ئیواران،روژان از جمله ی کارهای او هستند.اجرای کنسرت های متعدد در  ایران و خارج از کشور ،، اجرای موسیقی سازی و آوازی در بیشتر نمایشگاه های نقاشان برتر ایران، ضبط و نشر کاست ژوآن (به سرپرستی استاد سعید فرج پوری) و

سه کاست دیوان(با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) از مجموعه ی فعالیت های دیگر اوست .سعدالله نصیری در زمینه ی موسیقی مستقیماً استادی نداشته است ، اما در شعر و ادبیات کردی از شاعران قدیم هورامی مانند مولوی کرد

و صیدی هورامی واز شاعران معاصر همچون اقبال محمدی نوره و جلال ملکشاه بهره ی فراوان برده و همچنین توانسته است موسیقی هفت دستگاه را به صورت مجمل برای اولین بار در ایران با ساز دیوان ضبط و منتشرکند.ازجمله ی فعالیت های گروه

ژوانا ، تحت سرپرستی سعدالله نصیری ، میتوان به موارد زیر اشاره کرد: شرکت در جشنواره ی جهانی رقص و موسیقی کشور لهستان ، تابستان 1389؛ انتخاب شده به عنوان گروه برگزیده ی این جشنواره از نظر اصالت لحن و ریتم .اجرای کنسرت به مناسبت بزرگداشت حافظ در کشور فرانسه ، اجرای کنسرت در آلمان ، بلغارستان ، مجارستان و.. /